Liofilizacja i chłodnie stosowane w tym procesie.

Liofilizacja jest procesem przetwarzania żywności (ale nie tylko), który na pewnym etapie wykorzystuje proces zamrażania. Liofilizacja bowiem to suszenie sublimacyjne zamrożonych substancji. Dzięki temu procesowi uzyskuje się żywność bardzo lekką, a jej właściwości organoleptyczne oraz wartości odżywcze pozostają niemal niezmienione. Technologia ta była po raz pierwszy zastosowania w USA podczas II wojny światowej przy produkcji lekkiej żywności dla żołnierzy.

Do liofilizacji służą liofilizatory, a więc specjalnie skonstruowane urządzenia. Ich częścią są specjalne chłodnie, które umożliwiają zamrażanie substancji, które później wewnątrz urządzenia w następnym etapie będą suszone. Chłodnie, w które są wyposażone liofilizatory różnią się między sobą przede wszystkim pojemnością i temperaturą pracy. Chłodnie te muszą zamrażać do temperatury -55 lub -85 stopni Celsjusza.

Poza przemysłem spożywczym liofilizacja jest stosowana także w laboratoriach chemicznych i farmaceutycznych. Można z nią spotkać się także w przypadku osuszania zalanych zbiorów książkowych czy konserwacji drewnianych zabytków, które zostały znalezione na mokrych stanowiskach archeologicznych.